Piotr Kowalczuk
Statek nie może być współczesną wieżą Babel
Hierarcha wskazał, że morze, które od dawna łączyło ludzi i narody, jest coraz bardziej naznaczone napięciem, niepewnością, wojną i strachem. Wielu marynarzy z powodu konfliktów zbrojnych zostało uwięzionych na pokładzie, skazanych na głód i strach o własne życie. Co więcej, „coraz trudniejsze warunki pracy – napisał kard. Czerny – nie pozostawiają wiele miejsca na odpoczynek czy autentyczne spotkania międzyludzkie”.
Hierarcha przytoczył słowa Leona XIV z encykliki „Magnifica humanitas” o tym, że nie można redukować osoby ludzkiej do danych, „trybiku w maszynie albo towaru”, a statek nigdy nie powinien być miejscem izolacji lub obojętności, współczesną wieżą Babel. Kard. Czerny podkreślił, że „życie na morzu może być świadectwem tego, że ludzie różnych narodów, kultur i wyznań wciąż są zdolni do braterstwa, solidarności, wzajemnego szacunku i zachowania pokoju”.
Kiedy cierpią oceany, cierpi ludzkość
Hierarcha zwrócił uwagę, że morze wzywa ludzkość do głębszej refleksji: „Oceany nie są jedynie szlakami handlowymi czy źródłami bogactwa gospodarczego; są częścią Bożego stworzenia, powierzonego ludzkiej odpowiedzialności i trosce. Żywią ludność, podtrzymują środki do życia i przypominają nam zarówno o pięknie, jak i kruchości naszego wspólnego domu. Jednak dziś morza coraz bardziej cierpią z powodu zanieczyszczeń, eksploatacji i degradacji środowiska. Kiedy cierpią oceany, cierpi wraz z nimi ludzkość”.
Kościół ma wejść do łodzi
Kard. Czerny podkreślił, że ochrona życia morskiego, promowanie etycznych i zrównoważonych praktyk, obrona godności i bezpieczeństwa pracowników morskich oraz pielęgnowanie ducha odpowiedzialności to nie konkurujące ze sobą priorytety, lecz wymiary jednego moralnego zobowiązania. Wskazał, że Kościół jest powołany, aby wejść do łodzi: towarzyszyć, słuchać, pocieszać, bronić ludzkiej godności i stać się widzialnym znakiem nadziei i domu pośród burz ludzkiego życia.
Suplika
Hierarcha zakończył Orędzie supliką: „Niech ta Niedziela Morska odnowi w nas wszystkich głębsze zaangażowanie w bliskość, solidarność, troskę o stworzenie oraz troskę o wszystkich ludzi żyjących na morzu i śródlądowych drogach wodnych. Powierzając ich opiece Maryi, Gwiazdy Morza, modlimy się o bezpieczeństwo, godność, pokój i nadzieję dla wszystkich, którzy podróżują i pracują na wodach”.











