Ołtarz Wita Stwosza będzie remontowany

Jeden z najcenniejszych polskich zabytków, jakim jest ołtarz dłuta Wita Stwosza w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy krakowskim Rynku Głównym, czeka od przyszłego roku pięcioletni remont szacowany na 1,6 miliona złotych - poinformował "Dziennik Polski".

Glos polonii w usa
Głos Polonii w USA
5 stycznia, 2015
Post thumbnail default dark

Parafia mariacka złożyła już wniosek o dotację z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, deklarując 10-procentowy udział w finansowaniu prac.

“- Ołtarz nie jest w złym stanie, ale trzeba o niego dbać dla przyszłych pokoleń” – powiedział gazecie proboszcz ksiądz Dariusz Raś.

O potrzebie renowacji arcydzieła mistrza z Norymbergii alarmował trzy lata temu Andrzej Nowakowski, który przygotowując album o ołtarzu zobaczył, że jest on pokryty warstwą brudu, a z niektórych figur odpadły drobne elementy. Powołano wówczas zespół ekspertów, który nie podzielił wprawdzie przekonania o złym stanie obiektu, ale zalecił podjęcie prac renowacyjnych przy nim.

“- To będzie precyzyjna konserwacja, trzeba też poprawić mechanikę otwierania ołtarza. Ołtarz musi być podczas remontu częściowo zdemontowany, ale jeśli coś zostałoby zdjęte, zostanie czasowo zastąpione fotografią w skali 1:1”- powiedział “Dziennikowi Polskiemu” kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek zespołu ekspertów profesor Ireneusz Płuska.

Newsletter Dziennika Polonijnego

Zostaw pierwszy komentarz

Głos Polonii w USA – Beata

Głos Polonii w USA

New York, NY
  • Zweryfikowany
  • EN
    EN
  • PL
    PL
Profil firmy
Post
Filter