Parafia mariacka złożyła już wniosek o dotację z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, deklarując 10-procentowy udział w finansowaniu prac.
“- Ołtarz nie jest w złym stanie, ale trzeba o niego dbać dla przyszłych pokoleń” – powiedział gazecie proboszcz ksiądz Dariusz Raś.
O potrzebie renowacji arcydzieła mistrza z Norymbergii alarmował trzy lata temu Andrzej Nowakowski, który przygotowując album o ołtarzu zobaczył, że jest on pokryty warstwą brudu, a z niektórych figur odpadły drobne elementy. Powołano wówczas zespół ekspertów, który nie podzielił wprawdzie przekonania o złym stanie obiektu, ale zalecił podjęcie prac renowacyjnych przy nim.
“- To będzie precyzyjna konserwacja, trzeba też poprawić mechanikę otwierania ołtarza. Ołtarz musi być podczas remontu częściowo zdemontowany, ale jeśli coś zostałoby zdjęte, zostanie czasowo zastąpione fotografią w skali 1:1”- powiedział “Dziennikowi Polskiemu” kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek zespołu ekspertów profesor Ireneusz Płuska.











