Ledwo taki obiekt zniknął z katowickiego placu Wolności, a już dotarła radosna informacja, że z podobnej bryły w Częstochowie zdjęte zostaną wkrótce sierp i młot. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraziły już Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Śląski Urząd Wojewódzki.
O ich usunięcie apelowały od kilku miesięcy – jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj – “różne organizacje społeczne”, m.in. Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość, według którego sierp i młot jest “jednoznacznym symbolem totalitarnego ustroju komunistycznego”.
W piśmie skierowanym do Urzędu Miasta w Częstochowie ROPWiM czytamy:
“Obecnie praktykuje się na obiektach, na których pochowano żołnierzy Armii Czerwonej zastępowanie znaków minionego ustroju symbolem gwiazdy, właściwym dla tej armii. W przypadku obiektu w Częstochowie symbol ten istnieje już na pomniku i powinien zostać zachowany.”
Demontaż sierpa i młota odbędzie się podczas planowanego na sierpień lub wrzesień remontu obiektu ulokowanego na cmentarzu Kule, jednym z największych w mieście. 7-metrowej wysokości obelisk powstał w 1945 roku. Wokół niego znajdują się postaci trzech czerwonoarmistów. Wieńczy go gwiazda, a pod nią są sierp i młot.
Na cmentarzu spoczywają żołnierze, którzy zginęli w styczniu 1945 roku podczas wkraczania do Częstochowy.
– Pochowanych zostało tutaj 1418 żołnierzy Armii Czerwonej. 974 nazwiska udało się zidentyfikować, pozostali są pochowani w mogiłach zbiorowych – powiedział PAP kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy – Muzeum Częstochowskiego doktor Juliusz Sętowski.











