W Polsce ponad 74 tysiące uczniów w szkołach katolickich kończy rok szkolny

Dobiega końca rok szkolny 2025/2026. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w szkołach dla dzieci i młodzieży kształci się blisko 4,9 mln osób, z czego 74 170 uczniów uczęszcza do szkół katolickich. To około 1,5 proc. Sisters News Service podkreśla, że część placówek prowadzą zgromadzenia zakonne, w tym siostry.

File65673f32c8f51author202311290840
Vatican News
25 czerwca, 2026
Catholic schools poland head
Fot. arch. Sióstr Nazaretanek

Sisters News Service

Piątek 26 czerwca to w całej Polsce dzień uroczystości zakończenia zajęć w szkołach. Uczniowie odbiorą świadectwa i rozpoczną wakacje. Dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, duszpasterzy i osób konsekrowanych to dzień podsumowania miesięcy nauki, egzaminów, konkursów oraz codziennego towarzyszenia uczniom.

Katolicka edukacja – najważniejsze dane

Jak wynika z danych Rady Szkół Katolickich w Polsce działają 483 szkoły katolickie, najliczniej reprezentowane przez szkoły podstawowe. Jest ich 260. Uczęszcza do nich 47 246 uczniów.

Istnieje również 137 katolickich liceów ogólnokształcących, 17 techników, 5 szkół branżowych I stopnia, szkoły artystyczne oraz 55 szkół specjalnych i placówek dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkoły katolickie stanowią stosunkowo niewielką część polskiego systemu oświaty, ale dla tysięcy rodzin są miejscem codziennej formacji. Łączą realizację podstawy programowej z wychowaniem opartym na wierze, jak również odpowiedzialności, modlitwie, wolontariacie i pracy nad charakterem.

Szkoły katolickie? Rodzice: dobry wybór

Dla wielu rodzin decyzja o wyborze katolickiego przedszkola, szkoły podstawowej czy liceum oznacza spójność między domem, wiarą i szkołą. Rodzice powierzają swoje pociechy placówkom, oferującym oprócz wiedzy także jasne zasady, poczucie bezpieczeństwa i formację chrześcijańską.

Tego typu decyzja wymaga odpowiedzialności i zaufania. Dotyczy wyników w nauce, sumienia, relacji, wiary i sposobu dorastania młodego człowieka. Ten wybór ma także wymiar świadectwa, szczególnie w czasie sporów o edukację i wychowanie.

Siostry zakonne w świecie edukacji

Piękną kartę w historii polskiego szkolnictwa katolickiego piszą szkoły prowadzone przez zgromadzenia zakonne. Wiele sióstr pełni funkcje dyrektorek, nauczycielek, katechetek, wychowawczyń oraz opiekunek internatów i burs.

Obecność sióstr nadaje szkole wyraźny rytm wychowawczy. Stanowi połączenie pomiędzy wymaganiami, troską o relacje, modlitwę i codzienne towarzyszenie młodym ludziom.

Szkoły prowadzone przez zgromadzenia

Szkoły katolickie prowadzone są przez zgromadzenia męskie i żeńskie, diecezje, parafie oraz stowarzyszenia. Jeśli chodzi o zgromadzenia męskie widoczną sieć edukacyjną mają m.in. salezjanie i pijarzy. Wśród żeńskich szczególnie rozpoznawalne są nazaretanki, urszulanki, salezjanki, niepokalanki, prezentki, zmartwychwstanki, siostry Sacré Coeur i Notre Dame.

Szczególne znaczenie dla nazaretanek ma duchowość Świętej Rodziny. W centrum ich pracy znajdują się relacje, troska o rodzinę i uważne towarzyszenie uczniowi. Widać to m.in. w Szkole Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu. Jej motto brzmi „Mądrze żyć, twórczo myśleć, dobrze wybierać”. Kaliski Nazaret kładzie nacisk na rozwój intelektualny, duchowy i ludzki, pracę z talentami oraz wsparcie ucznia w trudnościach.

Podobną misję na większą skalę realizuje Szkoła Sióstr Nazaretanek w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej. Istnieje tam szkoła podstawowa z oddziałami dwujęzycznymi oraz liceum z oddziałami międzynarodowymi. Warszawski Nazaret łączy tradycję z przygotowaniem uczniów do dalszej nauki w Polsce i poza jej granicami.

Urszulanki wnoszą do edukacji charyzmat służby i odpowiedzialności. Ich hasło „Serviam”, czyli „Będę służyć”, od pokoleń towarzyszy szkołom i absolwentkom. Urszulańskie placówki działają m.in. w Pniewach, Poznaniu i Wrocławiu. W ich tradycji nauka łączy się z formacją charakteru, wymaganiami i gotowością do pomocy innym.

Czas podsumowań i wdzięczności

Koniec roku szkolnego stanowi dobrą okazję do szczególnej wdzięczności za uczniów, nauczycieli, wychowawców, dyrektorów, duszpasterzy, osoby konsekrowane i rodziców.

Po 26 czerwca sale lekcyjne opustoszeją. Rozpocznie się czas odpoczynku. Szkoły rozpoczną też przygotowania do kolejnego roku, kiedy ponownie zaczną się lekcje, rozmowy i codzienna praca wychowawcza.

Newsletter Dziennika Polonijnego

Zostaw pierwszy komentarz

Post
Filter