Pomnik ku czci ofiar wypadków drogowych

W Zabawie koło Tarnowa odsłonięto obok sanktuarium pw. błogosławionej Karoliny Kózkówny pomnik Przejście, upamiętniający ofiary wypadków komunikacyjnych.

Glos polonii w usa
Głos Polonii w USA
31 lipca, 2012
Post thumbnail default dark

Jest to pierwszy taki monument w Polsce i w Europie o imponującej wielkości 40 metrów na 7 wykonany z żelbetonu według projektu artysty Jacka Kucaby. W symboliczny sposób przedstawia on zderzenie dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Umieszczony na ścianie kardiogram to metafora walki o życie.

“Na wewnętrznych ścianach pomnika znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające w sposób imienny konkretne osoby, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Cały czas istnieje możliwość upamiętnienia bliskiej osoby przy pomocy takiego właśnie krzyżyka” – opisała jego wygląd “Polska-Gazeta Krakowska”.

Polowej Mszy Świętej w pobliżu monumentu przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz.

Do Zabawy przyjechały rodziny ofiar wypadków drogowych, byli też przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy.

– To cenna inicjatywa. Ofiary wypadków to często ludzie ubodzy i dzieci. Każda pomoc jest im potrzebna. Pomnik jest symbolem. Ofiarom wypadków potrzebna jest konkretna pomoc. Taką funkcję będzie spełniać Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej, które ma powstać w Zabawie – powiedział tarnowskiemu Radiu Dobra Nowina obecny na uroczystości Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet.

Zdaniem psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie doktor Ewy Tokarczyk taka forma upamiętnienia osób, które zginęły na polskich drogach jest bardzo właściwa i potrzebna.

– Na bazie takiego centrum w Zabawie mogą powstać ośrodki regionalne, by każdy kto potrzebuje pomocy mógł ją otrzymać. Ofiarami wypadków drogowych są nie tylko ranni, ich rodziny, ale i pracownicy służb ratunkowych, bierni świadkowie, którzy nie mogą poradzić sobie z tym co widzieli. Większość z tych osób wymaga wsparcia. Pomocy jest niewiele. Istnieją Ośrodki Interwencji Kryzysowej, fundacje i stowarzyszenia, ale ofiary o tym nie wiedzą -wyjaśniła w rozmowie z RDN.

Ceremonię odsłonięcia pomnika poprzedziła konferencja poświęcona wypadkom drogowym oraz pomocy ofiarom.

– Stres po wypadku może wystąpić do miesiąca czasu. Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się dłużej to mamy do czynienia z zespołem stresu pourazowego. Ludzie mają kłopoty ze snem, bo wracają złe wspomnienia z wypadku, bywają problemy z koncentracją. W takich przypadkach trzeba szukać pomocy u specjalistów – podkreśliła w jej trakcie Ewa Odachowska z ITS (cytat za RDN).

W uroczystościach uczestniczyli ludzie, którzy stracili bliskich w wypadkach drogowych.

Wzięli oni także udział w trzydniowych warsztatach prowadzonych przez kapłana i psychologa.

– Czujemy się oczyszczeni. Tutaj wzmocniliśmy się duchowo – mówili rodzice ofiar z Poznania i z Białegostoku.

“Pomnik pełni także funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonaniu bram w formie poszarpanych krzyży, które symbolizują przeżycia po otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby” – czytamy na stronie internetowej tarnowskiej rozgłośni.

– Pomnik jest odpowiedzią na potrzebę powołania przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli – powiedział Radiu Dobra Nowina ksiądz Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny.

“Wokół pomnika zbierane są krzyże przydrożne upamiętniające miejsce wypadku drogowego. Można je przywozić do Zabawy; przy pomniku będą one uszanowane i złożone w godnym miejscu” – czytamy w “Polsce-Gazecie Krakowskiej”.

Jerzy Bukowski
Korespondencja z Krakowa
dla Portalu www.Poland.us

Newsletter Dziennika Polonijnego

Zostaw pierwszy komentarz

Głos Polonii w USA – Beata

Głos Polonii w USA

New York, NY
  • Zweryfikowany
  • EN
    EN
  • PL
    PL
Profil firmy
Post
Filter