Ogłosił to w Zakopanem wicepremier i szef MKiDN profesor Piotr Gliński.
– Stanie się to w ramach naszych działań polegających na przejmowaniu odpowiedzialności, czy współodpowiedzialności za wiele instytucji kultury w Polsce – tych, które wymagają wsparcia z budżetu centralnego i które zasługują, aby podnieść ich rangę do narodowego – powiedział Gliński (cytat za PAP).
W nazywanej “Katownią Podhala” willi “Palace” do 2023 roku powstanie natomiast oddział tego muzeum. Podczas okupacji mieściła się w niej siedziba gestapo. Do “Palace” trafiali m.in. kurierzy tatrzańscy, którzy byli tam torturowani i mordowani.
“Stąd też wyruszały transporty więźniów do Auschwitz. Budynek, w którym przez wiele lat działał pensjonat, w 2018 r. zakupiło miasto Zakopane” – czytamy w depeszy PAP.
Inicjatywa podniesienia Muzeum Tatrzańskiego do rangi Muzeum Narodowego wyszła od marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, ponieważ tę placówkę prowadzi samorząd wojewódzki.
– Jestem bardzo mile zaskoczona tym, że Muzeum Tatrzańskie stanie się częścią Muzeum Narodowego. Przyznam, że jak zaczęłam pracę w tym muzeum i zaczęłam poznawać jego bogactwo oraz różnorodność, to od tego czasu mam przeświadczenie, że ta placówka zasługuje na to, żeby być Muzeum Narodowym – powiedziała PAP dyrektorka tej placówki Anna Wende-Surmiak.
“Główną inicjatorką odkupienia od prywatnego właściciela dawnej siedziby gestapo była prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki Męczeństwa Lucyna Galica-Jurecka, córka uczestnika kampanii wrześniowej, legendarnego kuriera tatrzańskiego i więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych dr. Wincentego Galicy. Przypomniała ona, że w ” było więzionych i katowanych nawet do czterech tysięcy osób, a zginęło tu 350 ofiar hitlerowskiego terroru. W 1994 r. w piwnicach willi staraniem doktora Wincentego Galicy powstało skromne muzeum męczeństwa. W 1999 r. nowy właściciel obiektu uniemożliwił dostęp do piwnic i zlikwidował wystawę. Wówczas zniszczono część napisów wyrytych przez więźniów na ścianach. Placówka została ponownie otwarta w 2001 r., ale jej funkcjonowanie zostało ograniczone” – napisała Polska Agencja Prasowa.
Teraz przyszłość “Palace” rysuje się w jasnych barwach.










