Piątek, 26 lipca, 2024   I   07:48:55 PM EST   I   Anny, Mirosławy, Joachima

Wioślarskie lato 2012 w Polsce

26 lipca, 2012

Dla Poland.us korespondencja Roberta Springwalda z Krakowa

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Wioślarstwie na poznańskim Torze Malta

Z trzema medalami Młodzieżowych Mistrzostw Polski 2012 wróciła do Krakowa żeńska ekipa AZS AWF Kraków.

Z udziałem ponad 230 zawodniczek i zawodników z 32 klubów rozegrano na torze "Malta" w Poznaniu w dniach 20-22 lipca 2012 roku Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Wioślarstwie.

Złoto wywalczyła czwórka bez sterniczki w składzie Małgorzata Myszka, Monika Pająk, Maria Springwald, Jolanta Jazgar , w ty samym składzie wioślarki wywalczyły browy medal brąz w rywalizacji czwórki podwójnej, a samodzielnie Maria Springwald w wyścigu jedynek zdobyła kolejny brazowy medal.

Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet: Jolanta Jazgar i Małgorzata Myszka zajęły VI lokatę i dwójka bez sternika mężczyzn: Michał Myszka i Michał Baran finiszowali również na VI pozycji.

Trenerką wioślarek krakowskiego AZS AWF i współtwórcą ich sukcesu od wielu lat jest Iwona Wójcik-Pietruszka.

Czwórka bez sterniczki
1 m. AZS AWF Kraków (Małgorzata Myszka, Monika Pająk, Maria Springwald, Jolanta Jazgar) 6.58,39
2 m. LOTTO Bydgostia WSG Bydgoszcz (Magdalena Kubiak, Jolanta Dittmann, Monika Ciaciuch, Anna Mocna) 6.69,61
3 m. LOTTO Bydgostia WSG Bydgoszcz (Dominika Rybarczyk, Magdalena Kopkowska, Kornelia Wąchała, Magdalena Jankowiak) 7.24,37

Czwórka podwójna
1 m. LOTTO Bydgostia WSG Bydgoszcz (Marta Pytlasińska, Anna Mocna, Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch) 6.53,83
2 m. WTW Warszawa (Karolina Lipska, Anna Demianiuk, Joanna Dorociak, Marta Kowalska) 6.57,69
3 m. AZS AWF Kraków (Marta Myszka, Monika Pająk, Maria Springwald, Jolanta Jazgar) 7.02,53

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata na torze u podnóża zamku ks. Witolda w Trokach na Litwie

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata: w czwórce podwójnej kobiet startowała reprezentantka AZS AWF Kraków - Maria Springwald, która wraz z koleżankami: Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa), Arianą Borkowską (Tryton Poznań) i Moniką Ciaciuch (Lotto Bydgostia) zajęły 4 miejsce. Do podium zabrakło 0,76 sek, dziewczęta walczyły do ostatnich metrów bo przez cały dystans płynęły na 3 pozycji. Niestety na ostatnich metrach pokonała je osada z Nowej Zelandii. W ubiegłym roku czwórka podwójna kobiet podczas MMŚ uplasowała się na 6 miejscu, tegoroczny wynik jest więc o dwie pozycje lepszy.

Mistrzostwa Polski Juniorów u stop Mysiej Wierzy w Kruszwicy

Mistrzostwa Polski Juniorów (5 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy): Katarzyna Wełna zdobyła złoty medal zwyciężając w konkurencji jedynej juniorek, Julia Styła i Maria Wierzbowska srebro w dwójce bez sterniczki juniorek, po kolejny srebrny krążek sięgnęły Wełna i Styła w dwójce podwójnej juniorek, srebrny medal zdobyła także Paula Wydrych w jedynce wagi lekkiej juniorek. Brązowy medal zdobyła czwórka podwójna juniorów w skłądzie Dominik Czaja, Mikołaj Palka, Antoni Liśkiewicz i Jakub Obryk. Ponadto w finale A 4. miejsce zajął Czaja w jedynce juniorów. Drużynowo w kobietach AZS AWF Kraków zajął II miejsce. Uzyskane wyniki bardzo cieszą, zwłaszcza, że większość zawodników przygotowuje się obecnie do startu w Mistrzostwach Świata Juniorów i start w MPJ odbywał się po ciężkim zgrupowaniu w Wałczu, dla przypomnienia nasz kraj podczas MŚJ reprezentować będą: Katarzyna Wełna w jedynce, Julia Styła i Maria Wierzbowska w czwórce bez sterniczki oraz Dominik Czaja w dwójce podwójnej. MŚJ odbędą się w połowie sierpnia.

Mistrzostw Polski Młodzików na torze Malta - Poznań

W kategorii młodzików w finałach Mistrzostw Polski Młodzików znalazły się dwie osady UKS 1993 Kraków: Małgorzata Chmielek w jedynce dziewcząt zajęła V miejsce, natomiast czwórka podwójna w składzie: Kinga Krawczyk, Patrycja Górska, Julia Kinaszewska i Barbara Skałoń uplasowały się na VI miejscu. Większość zawodniczek UKS 1993 Kraków to "pierwszoroczne" młodziczki. Startowały w regatach po raz pierwszy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będą już mogły walczyć o medale. Trenerem dziewcząt jest Ewelina Wilk.

Ponadto w ten weekend rozgrywane były regaty Coupe de la Jeunesse (Puchar Europy Juniorów) w którym startowała reprezentantka UKS 1993 Kraków - Karolina Smyrak. Krakowianka startowała w czwórce podwójnej i dwukrotnie zwyciężała w finale B zajmując VII lokatę w klasyfikacji ogólnej. Zawody odbywały się w hiszpańskim Banoyles.

Tekst i fot: Robert Springwald