Czwartek, 2 maja, 2024   I   11:40:47 PM EST   I   Longiny, Toli, Zygmunta
  4. >
  5. Informacje polonijne ze świata

Złote medale dla młodych Polonusów!

02 września, 2011

XV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, które odbyły się na przełomie lipca i sierpnia we Wrocławiu zgromadziły około 1,600 zawodników z 29 krajów świata. Uczestnicy igrzysk brali udział w 28 dyscyplinach sportowych, a Stany Zjednoczone reprezentowało 118 zawodników.

Wśród nich można było spotkać szermierzy z programu sportowego utworzonego ponad 8 lat temu przy Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie, Sophie i Bernarda Witek. Rodzeństwo Witków już w pierwszym dniu igrzysk wywalczyli 4 medale dla Stanów Zjednoczonych, w tym 2 złote. Ale nie tylko w szermierce startowali młodzi Polonusi z Nowego Jorku, próbowali oni także swoich sił w lekkiej atletyce, m.in. w biegach na 60 i 300 m, w skokach w dal czy w rzucie piłką. Bardzo ambitne rodzeńtwo Witków w sumie wywalczyło 11 medali, 4 w szermierce oraz 7 w lekkiej atletyce. W klasyfikacji końcowej zwyciężyli sportowcy z Niemiec, przed Kanadą i Austrią. Stany Zjednoczone uplasowały sie na 7 miejscu z 22 złotymi medalami. Tym bardziej cieszy, że  Bernard Witek wywalczył na planszach we Wrocławiu 2 złote medale, a jego siostra 1 srebrny i 1 brązowy medal.

Zarówno uroczyste otwarcie imprezy jak i jej zamknięcie wraz w występami gwiazd polskiej estrady, z fajerwerkami oraz wspaniałym pokazem tańczących fontann odbywało się na terenie kompleksu Hali Stulecia i transmitowane było na żywo przez TV Polonia.

W każdy piątek zapraszamy zainteresowanych uprawianiem szermierki na zajęcia do Centrum Polsko-Słowiańskiego przy 177 Kent Street na Greenpoincie.

Program szermierczy prowadzi wychowawca mistrzyń świata i Ameryki trener Janusz Młynek. Więcej informacji pod telefonem: 732-381-5898 oraz 718-383-5290.