KONTAKT   I   REKLAMA   I   O NAS   I   NEWSLETTER   I   PRENUMERATA
Czwartek, 25 kwietnia, 2024   I   03:24:53 AM EST   I   Jarosława, Marka, Wiki

\"10 km na 10 lat w Unii Europejskiej\" obchody 10 rocznicy Polski i Litwy w UE

30 czerwca, 2014

W Wilnie, dwa tysiące biegaczy z 14 krajów, uczciło 10. rocznicą rozszerzenia Wspólnoty o 10 nowych członków, w tym Polskę i Litwę, startem w biegu „10 km na 10 lat w Unii Europejskiej”.

Bieg otworzyli szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevičius i ambasador RP Jarosław Czubiński, a także ambasadorowie sprawującej przewodnictwo w UE Grecji, Czech, Łotwy i Estonii.

W zawodach na 10 km pierwsze miejsce wśród mężczyzn zajął Justinas Beržanskis (31.46 min.), zaś wśród kobiet na najwyższym podium stanęła Rasa Drazdauskaitė (35.12 min.).

Dystans 5 km najszybciej pokonał Dovydas Stašys (16.21 min.), zaś wśród kobiet pierwsza na metę dobiegła Rūta Marija Trimonytė (20.35 min.). Trasę 1km najszybciej pokonał Vitalijus Kozlovas.

W biegu wystartowała też grupa polskich żołnierzy, chroniących z bazy w Szawlach przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji NATO „Baltic Air Policing”.

Na starcie nie zabrakło silnej drużyny Ambasady RP w Wilnie wspieranej przez przedstawiciela polskiej ambasady w marokańskim Rabacie.

Na dystansie na 10 km wystartowali również były minister spraw zagranicznych Litwy, ambasador do zadań specjalnych Antanas Valionis, który wprowadzał Litwę do Unii Europejskiej, ambasador Japonii na Litwie Kazuko Shiraishi oraz prezes PZU Marius Jundulas. Nie zabrakło też zasłużonych sportowców, takich jak sławy litewskiej lekkoatletyki: Rasa Drazdauskaitė, Živilė Balčiūnaitė i Remalda Kergytė.

Najwięcej radości przysporzył jednak wszystkim widok biegnących dzieci, rodzin i kibicujących im tłumów Wilnian.