Sobota, 5 października, 2024   I   01:03:43 AM EST   I   Flawii, Justyna, Rajmunda
  2. >
  3. WIADOMOŚCI
  4. >
  5. Świat

Dorota i Karolina Len zajęły dwa pierwsze miejsca w I Polonijnym Rajdzie Samochodowym w Kanadzie

05 czerwca, 2013

Czternaście załóg rywalizowało o Puchar Konsula Generalnego RP w Montrealu w I Polonijnym Rajdzie Samochodowym. Dwa pierwsze miejsca na podium zajęły siostry - Dorota i Karolina Len, a w szranki stanęli też polscy dyplomaci z Kanady.

Choć na kierowców czekały na mecie nagrody, głównym celem rajdu. który odbył się w pierwszy czerwcowy weekend, była popularyzacja śladów polskiej kultury i historii w prowincji Quebec. Na trasie 110-kilometrowej trasy z Montrealu do Rawdon znalazł się m.in. montrealski Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej czy tamtejszy Polsko-Kanadyjski Instytut Dobroczynności, gdzie uczestnicy odwiedzili najstarszych członków polskiej społeczości. Każdy z zawodników zapalił też znicz na cmentarzu w Saint-Sauveur, miejscu pochówku wielu zasłużonych Polaków, a punktacja obejmowała również test wiedzy o Quebecu i kanadyjskiej Polonii oraz próby sprawnościowe.

Meta została wyznaczona na plaży miejskiej w wypoczynkowej miejscowości Rawdon, gdzie na uczestników imprezy czekał piknik z polskim jedzeniem i muzyką.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Dorota Len (na zdjęciu), która odebrała pierwsze, historyczne trofeum z rąk Konsula Generalnego RP w Montrealu, Andrzeja Szydło. Drugie miejsce zajęła jej siostra, Karolina Len, a trzecie - Andrzej Dzikowski. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika rajdu otrzymała 5-letnia Emilka Dzikowska, która pokonała całą trasę ze swoim tatą.

Polonijny Rajd Samochodowy był wydarzeniem promującym Festiwal Polski w Montrealu, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia.