Piątek, 19 kwietnia, 2024   I   11:45:56 PM EST   I   Alfa, Leonii, Tytusa
  4. >
  5. Polska TV w USA

Tim Spence zwycięzcą XELION POLISH OPEN 2006

18 września, 2006

W dniach 14-17 września odbył się najważniejszy turniej golfowy w Polsce - Xelion Polish Open. Zwycięzcą jubileuszowego X-tego turnieju, rozgrywanego na polu Kraków Valley Golf & Country Club, został Anglik - Tim Spence. Międzynarodowym Wicemistrzem Polski - podobnie jak rok temu - został Matt Green. Trzecie miejsce przypadło zwycięzcy Polish Open 2005, Peterowi Bronsonowi z USA.

Polish Open rozgrywany jest od 13 lat (z trzyletnią przerwą) jako oficjalne Otwarte Mistrzostwa Polski organizowane przez Polski Związek Golfa. Partnerem tytularnym tegorocznych zawodów została firma Xelion. Doradcy Finansowi, dlatego turniej przyjął nazwę Xelion Polish Open. Turniej objęty został honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Mimo blisko 200 zgłoszeń do Xelion Polish Open, ostatecznie do turnieju zakwalifikowanych zostało 113 graczy, w tym 50 zawodowców z 14 państw (m.in. USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Francji, Czech, Irlandii, Holandii a nawet Trynidadu i Tobago). Pula nagród w Xelion Polish Open wyniosła 120.000 złotych.

Xelion Polish Open rozegrany został na 72 dołkach (cztery rundy po 18 dołków). Drugiego dnia zawodów nastąpił CUT, a to oznacza, że do dwóch kolejnych rund zakwalifikowanych zostało 90 najlepszych zawodników. Ostatecznie wygrał golfista, który na "przejście" wszystkich 72 dołków potrzebował najmniej uderzeń - najlepszym okazał się Anglik, Tim Spence, który prowadził już od pierwszego dnia zawodów. Był on faworytem turnieju, gdyż już na starcie Xelion Polish Open poprzeczkę ustawił bardzo wysoko - ustanowił nowy rekord pola Kraków Valley Golf & Country Club, poprawiając wynik Alexandra Kleszcza (z 2005 roku) o 3 uderzenia.

Najlepszy Polski zawodowy golfista - Marcin Stelmasiak zajął 8. pozycję (ex aequo z Martinem Munkhammar). Najlepszym amatorem, biorącym udział w Xelion Polish Open, okazał się Anglik, Aaron Henery, który w ostatecznej klasyfikacji zajął 16. pozycję. Najwyżej sklasyfikowanym (24. miejsce) graczem amatorskim z Polski został junior Michał Wacławek.

W sobotę 16 września, podczas III rundy Mistrzostw, firma Xelion. Doradcy Finansowi zorganizowała Xelion Golf Day, podczas którego odbyły się Akademie Golfa, konkurs dla absolwentów "szkółki golfowej" oraz niezwykły pokaz trików golfowych w wykonaniu Davida Edwardsa - jednego z najlepszych sztukmistrzów-golfistów na świecie. Jego pokaz zgromadził ponad 100 osób - wśród publiczności byli i zawodowi gracze, biorący udział w Xelion Polish Open, i osoby które z golfem zetknęły się po raz pierwszy podczas Xelion Golf Day. Jedni i drudzy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności Davida Edwardsa, którego sztandarowym numerem jest wybicie piłki z tee trzymanego nad głową leżącego ochotnika (tym razem ochotniczki).

Xelion Polish Open miał także wymiar charytatywny. W środę (13 września), podczas rundy treningowej, na polu pod Krakowem odbył się turniej "Pro-Am", z którego dochód został przeznaczony na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".